Narzędzia do wizualizacji drogowej w MicroStation v8i SS3

Przez ostatnie kilka dni mieliśmy możliwość testowania wersji Beta MicroStation v8i SelectSeries 3, którego komercyjne wydanie nastąpi już wkrótce. Przedstawiamy najciekawsze dla drogowców narzędzia.

Właściwie na każdym poziomie aplikacji wprowadzono usprawnienia lub zmiany poprawiające wydajność pracy. Z ciekawostek, wprowadzono wsparcie dla ekranów dotykowych. Gesty wykonywane na ekranie mogą wywoływać narzędzia i okna dialogowe MicroStation. Technologia ta na pewno znajdzie swoich oddanych fanów. Warto wspomnieć, że w wydaniu SelectSeries 3 jest pełne wsparcie dla pracy w formacie dwg (RealDWG 2012 Support). Sporo zmian wprowadzono w narzędziach do modelowania 3D oraz wizualizacji.

Miła niespodzianka czeka również użytkowników MicroStation zajmujących się projektowaniem dróg. Przedstawiamy niektóre nowe narzędzia, które z całą pewnością przełożą się na jakość i komfort pracy projektantów drogowych:

  • Model terenu jako natywny element MicroStation - od tej pory, możemy współpracującym z nami projektantom branżowym czy architektom przekazywać modele terenu, zarówno istniejącego jak i projektowanego. Warunkiem oczywiście jest, że pracują na platformie MicroStation v8i SS3. Jest to spore udogodnienie, dotychczas bowiem aby wykorzystywać modele terenu, konieczne było posiadanie specjalistycznego oprogramowania, np. InRoads, MXRoads, PowerCivil, etc. Teraz wystarczy, że przekażemy zainteresowanym model terenu w formacie LandXML. Za pomocą narzędzi z palety Terrain Model, możemy importować modele terenu wprost do MicroStation a następnie wyświetlić warstwice czy opisać rzędne dowolnego punktu w terenie.
  • Animacja ruchu drogowego - nowe narzędzia Traffic Simulation pozwalają w sposób błyskawiczny dodawać pojazdy do tworzonej sceny a następnie sprawić, że będą poruszały się po projektowanej drodze z różnymi prędkościami. Ruch samochodów wygląda na bardzo naturalny – odzwierciedlone są rampy przechyłkowe a nawet przejazd przez próg zwalniający, jednym słowem wszystko, co zamodelowaliśmy w modelu 3D naszej drogi (koła aut zawsze będą miały styczność z modelem powierzchni jezdni). Dodatkowo można definiować połączenia między różnymi pasami ruchu, pasy włączenia oraz wyłączenia. Poniżej prosta scena, którą stworzyliśmy w ”5 minut” za pomocą nowych narzędzi!

    Wizualizacja drogi w MicroStation.

  • Szablony (Stencil Reference Element) – narzędzie pozwalające jednym kliknięciem dodać do wizualizowanej sceny projekt oznakowania poziomego. Wystarczy, że do modelu w pliku dgn, podepniemy referencyjnie plik z oznakowaniem poziomym. MicroStation utworzy ze linii oznakowania siatkę (Mesh) i umieści ją na nawierzchni jezdni. Następnie możemy przypisać znakom poziomym odpowiedni materiał. Właśnie za pomocą narzędzia Stencil dodaliśmy do przedstawianej sceny oznakowanie poziome.
  • Umieszczanie obiektów RPC lub celek w modelu 3D. Wraz z nowym MicroStation otrzymamy narzędzie Populate Content. Narzędzie pozwala na umieszczanie w modelu celek 3D lub obiektów RPC. Narzędzie jest bardzo proste a jednocześnie niezwykle przydatne. Automatycznie wstawia elementy na powierzchni terenu. Możemy wstawiać pojedyncze elementy (np. znaki pionowe) wskazując odpowiedni punkt wstawienia, możemy rozmieszczać elementy wzdłuż linii (latarnie) lub losowo rozmieścić elementy na wskazanym obszarze (drzewa). W przypadku drzew ciekawą możliwością jest wstawianie losowych gatunków z biblioteki, warto zaznaczyć zróżnicowanie wielkości wskazanych elementów o zadany procent: przykładowo wpisanie 30% sprawi, że drzewa będą losowo różniły się od siebie wielkością w zakresie 0-30%, a nasz las będzie dzięki temu wyglądał całkiem naturalnie. Za pomocną narzędzie Populate Content wstawiliśmy drzewa do zamieszczonej wyżej sceny.

Jak widać za pomocą nowych narzędzi można w sposób błyskawiczny uzyskać prostą scenę. Oczywiście na jakość wizualizacji wpływa wiele innych czynników: materiały, oświetlenie, ustawienia renderingu, ale dla projektanta drogowego, taka prosta wizualizacja jest wystarczająca by ocenić kompozycję przestrzenną trasy i przedstawić ją inwestorowi lub mieszkańcom okolicy w trakcie konsultacji społecznych.

Premiera MicroStation v8i SelectSeries 3 już wkrótce! Bentley Systems jak zwykle wychodzi w stronę użytkowników. Od jakiegoś czasu można zaobserwować, że wyznaczono jeden cel: pełna współpraca między wszystkim aplikacjami z portfolio Bentley Systems. Jesteśmy pewni, że jest to właściwy kierunek!